Zespoły łożyskowe
Zespoły łożyskowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Wykorzystywane są m.in. w przemyśle spożywczym, a także maszynach górniczych, rolniczych czy tekstylnych. Idealnie sprawdzają się w wymagających środowiskach pracy, gdzie panuje duże zanieczyszczenie.
Zespoły łożyskowe – budowa
Zespoły łożyskowe wyróżniają się stosunkowo prostą budową. Składają się z łożyska tocznego i oprawy, a także takich elementów jak kuliste gniazdo, smarowniczka, koszyk i osłona, która może być wykonana z odpowiedniego tworzywa przemysłowego bądź stali.
Ich podział dokonywany jest ze względu na rodzaj oprawy. Wyróżnić możemy tutaj łożyska w obudowie dzielonej oraz łożyska w obudowie niedzielonej. Ze względu na możliwość wymiany pojedynczych elementów, drugi z rodzajów jest stosunkowo częściej wykorzystywany w różnych branżach.
Gdzie stosować zespoły łożyskowe?
Jak już zostało wspomniane, zespoły łożyskowe doskonale sprawdzają się w wymagających i narażonych na różne czynniki szkodliwe środowiskach pracy. Przede wszystkim spełniają swoją rolę w przestrzeniach, gdzie panuje wysokie zanieczyszczenie, a także zapylenie. Wysoki stopień ochrony to przede wszystkim zasługa budowy zespołów łożyskowych. Właśnie z tego względu szczególnie chętnie wybierane są w górnictwie, budownictwie, przemyśle spożywczym i drzewnym, a także w maszynach rolniczych czy energetyce.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty, aby wybrać części maszyn najlepiej dopasowane do specyfiki danego urządzenia, jak i panujących warunków pracy.